neděle 11. března 2012

Carrotto


Musím lovit ze své paměti, protože se k psaní dostávám až 14 dní po vaření, ale drže mi palce a dozvíte vše (alespoň to podstatné J)
 

Inspirací nám jako už několikrát byl pan Cuketa a druhou múzou nám byla kamarádka Kateřina, která totéž o chvíli dřív inzerovala na svém webu. A protože máme poslední dobou oblíbené pravé italské rizoto z kulatozrnné rýže, mrkve bývá doma taky dost a mnoho navíc potřeba netřeba, pustili jsme se s chutí do toho.
Tak co všechno jsme potřebovali?
1 balíček bio rýže kulatozrnné natural
1 kg mrkve
sůl
tymián
cibule najemno nasekaná
máslo
kuřecí vývar
dobré bílé víno
a dále
3 hrnce a obě ruce a občas i jednu navíc

Začali jsme tím, že jsme na nízkou pánev dali rozpustit kus másla a na něj  - po stažení plamene na minimum – jsme položili 3 oškrábané mrkve podélně rozpůlené, jemně osolené a posypané tymiánem (kdybychom měli čerstvý, byla by jistě  jedna dvě větvičky lepší). A na této pánvi jsme nechali po celou dobu vaření smažit tuto první verzi mrkve, jen občas bylo třeba zkontrolovat pohledem a případně mrkev otočit. Mrkev se na másle opeče až skoro místy do tmavě hněda, to jí ale pouze dodá na kráse a v chuti to přidá nenapodobitelnou oříškovou příchuť.
Ve druhém hrnci na druhém hořáku jsme dali vařit 4 – 5 mrkví oloupaných, nakrájených na cca 3 cm špalíčky. Vody bylo kousek nad okraj mrkve. Přidat se musí na začátek sůl a zase tymián. Když mrkev varem změkla, rozmixovali jsme ji tyčovým mixérem a vařili dál, aby se vyvařila voda a mrkvové pyré bylo opravdu pyré a ne kaše. Stále ale bylo nutno s hmotou míchat, aby se nepřipálila neb má velkou tendenci pro vysoký obsah cukru se přichytávat. Po dovaření, rozmixování a odpaření jsme ji dochutili čerstvě mletým pepřem, solí a octem zkrátka lehce to jsme to přehnali s dochucovadly – pochopíte proč při konzumaci.
Ve třetím hrnci jsme nachystali klasické rizoto s mrkví. Tedy na másle zpěníme jemně nasekanou cibulku, na ní vsypeme kulatozrnou rýži. Když se obalí rýže tukem, podlijeme ji decinkou bílého vína, to také necháme odpařit a postupně po sběračkách přidáváme vývar a po každé sběračce počkáme až se tato odpaří a vsákne do rýže. Celkem jich mělo být 5, ale naše rýže k al dente stavu potřebovala sběraček 6. Do té poslední sběračky jsme přidali na drobné kostičky nakrájenou mrkev, která se pohodlně dovařila za tu poslední sběračku.
No a pak nastane to kouzlo. Do takto uvařeného rizota vmícháme mrkvové pyré, tvoříme kopečky a servírujeme je rovnou na talíře, kde jednotlivé kopečky zdobíme mrkví z první pánve. Uf. Hodinu  čtvrt trvající koncert byl velikým překvapením pro oko u chuťové pohárky a dodnes s láskou vzpomínáme a přejeme všem hodně odvahy a DOBROU CHUŤ!



Žádné komentáře:

Okomentovat